![featured image](https://www.trelokouneli.gr/wp-content/uploads/2022/04/Screenshot-2022-04-23-at-10.30.21-AM.jpg)
Με λαμπρότητα και κατάνυξη τελέστηκε η Πρώτη Ανάσταση στην Χίο αλλά και στην Κέρκυρα το πρωί του Μεγάλου Σαββάτου.
Η πρώτη Ανάσταση στην Κέρκυρα και στην ιστορική εκκλησία «Η Παναγία των Ξένων» έγινε 40 λεπτά μετά τις 6 το πρωί του Μεγάλου Σαββάτου. Η Παναγία των Ξένων είναι μια εντυπωσιακή τρίκλιτη βασιλική Επτανησιακού ρυθμού και κάθε χρόνο γίνεται η αναπαράσταση του σεισμού που κατά τις Γραφές ακολούθησε την Πρώτη Ανάσταση.